Oszczędza tylko połowa Polaków. Tzw. zaskórniaki nie przekraczają jednak wartości dwu krotności średniej wartości miesięcznego wynagrodzenia. Okazuje się jednak, że nawet niewielkie kwoty warto inwestować. Tylko wtedy pieniądze będą „pracować”, a my będziemy mogli cieszyć się dodatkowymi środkami. Podpowiadamy, jakie formy inwestowania w 2017 roku są najbardziej korzystne. Sprawdźcie już teraz.

Lokaty bankowe

Co ciekawe, to właśnie lokaty w banku cieszą się od lat największą popularnością. Wszystko dlatego, że nie są obarczone żadnym ryzykiem inwestycyjnym, za to pozwalają pomnażać oszczędności. To lokaty również nie wymagają od inwestora większego zaangażowania. Jedyną koniecznością jest przekazanie do banku określonej sumy środków pieniężnych.

Lokaty są też ciekawym rozwiązaniem, jeśli pod uwagę weźmiemy ich wybór. Dużym zainteresowaniem cieszy się lokata na 3 miesiące, 6 miesięcy i maksymalnie rok. Polacy nie lubią „zamrażać” swoich środków na długi czas, chociaż w przypadku lokat wiadomo, że im dłużej będzie trwać umowa z bankiem, tym więcej odsetek zostanie wygenerowanych.

Konta oszczędnościowe

Konto oszczędnościowe to kolejny instrument inwestycyjny, dzięki któremu możliwe jest pomnażanie pieniędzy. Również ta forma nie wiąże się z żadnym ryzykiem. Zerwanie umowy przez inwestora może wiązać się jedynie z utratą wypracowanych odsetek. Nie ma jednak obaw, by klient banku stracił również ulokowany na takim rachunku kapitał.

Warto wybierać konta oszczędnościowe, które umożliwiają swobodne dysponowanie środkami. Są również i takie rachunki, do których puli inwestor może dokładać kolejne oszczędności i one również będą podlegać korzystnemu oprocentowaniu.

Fundusze inwestycyjne

Fundusze inwestycyjne cieszą się najmniejszą popularnością, chociaż wiążą się z możliwością największego zarobku. Wszystko dlatego, że obarczone są ryzykiem inwestycyjnym. Oznacza to, że inwestor musi mieć świadomość możliwości utraty części albo całości wniesionego kapitału.

Eksperci potwierdzają jednak, że ryzyko w przypadku funduszy inwestycyjnych może być skutecznie minimalizowane. Najlepiej jest rozdzielać kapitał na kilka funduszy, czyli zakładać cały portfel jednostek uczestnictwa. Można również inwestować w instrumenty połączone, takie jak lokata na 3 miesiące wraz z funduszem inwestycyjnym. Wtedy kapitał jest dzielony, a ryzyko jego utraty ograniczane tylko w ramach funduszu.

Konieczność inwestowania

Okazuje się, że inwestowanie nadwyżek pieniędzy jest konieczne. Można jednak śmiało powiedzieć, że Polacy w tej dziedzinie dopiero „raczkują”. Daleko nam jeszcze do Niemców, Holendrów czy Francuzów – większość z nich już dawno lokuje swoje oszczędności w celach inwestycyjnych.

Polacy dopiero zaczynają się wzbogacać i w ogóle posiadać jakiekolwiek oszczędności. Jeszcze nie są one zbyt duże, ale każdą złotówkę warto pomnażać. Dobrze, że zaczynamy to rozumieć i coraz bardziej ufać instytucjom bankowym. Wreszcie „zaskórniaki” nie trafiają do domowej skarbonki.

Materiał zewnętrzny.