Szkło jest pięknym i nowoczesnym materiałem wykończeniowym. Zarówno klienci indywidualni, jak i pracownie projektowe chętnie wykorzystują je w nowoczesnych i awangardowych aranżacjach wnętrz. Montaż elementów szklanych wymaga jednak ich wcześniejszego pocięcia oraz innej obróbki.

Cięcie wodą to obecnie najpopularniejsza metoda obróbki szkła oraz innego rodzaju materiałów, w tym: kamienia, blach, gresu, tworzyw sztucznych. Wydobywająca się pod bardzo dużym ciśnieniem woda doskonale radzi sobie z tak delikatnym materiałem, tnąc go na wymiar oraz nie powodując żadnych uszkodzeń i zmian struktury. Dzięki temu szklarze oraz specjaliści od zabudowy mają ułatwioną pracę i mogą tworzyć wnętrza piękne, funkcjonalne i nowoczesne. Water Jet to zdecydowanie metoda, aby ze szkła wydobyć jego naturalne piękno.

Gdzie można wykorzystać obrabiane szkło?

Szkło, które zostało pocięte przy pomocy wody można wykorzystać praktycznie w każdego rodzaju wnętrzach, począwszy od mieszkań i domów, poprzez biura, a skończywszy na lokalach handlowych, usługowych i przestrzeni publicznej. Nowoczesne szkło to materiał, który może zostać wykorzystany do produkcji:

– ścianek działowych,
– schodów i balustrad,
– paneli kuchennych (montowanych pomiędzy szafkami),
– blatów kuchennych i łazienkowych,
– okładzin ściennych,
– kabin prysznicowych,
– szyb w drzwiach czy wkładach kominkowych.

Szkło jest materiałem niezwykle plastycznym, ale stosunkowo łatwym do uszkodzenia. Dlatego po wycięciu żądanych elementów poddaje się je hartowaniu. Profesjonalnym cięciem szkła zajmuje się firma Metconcept.

Jak ciąć szkło, aby go nie uszkodzić?

Woda jest naturalnym środkiem tnącym: łatwym w kontroli i sterowaniu, bezpiecznym, komfortowym w użyciu. Metoda Water Jet jaką proponuje firma Metconcept pozwala skutecznie i powtarzalnie ciąć szło i wycinać w nim różnorodne otwory. Podstawą tego rozwiązania jest strumień wody wydobywający się pod wysokim ciśnieniem. Dysza, która jest sterowana komputerowo przesuwa się w dowolnie wybranym kierunku oraz ma możliwość cięcia pod kątem. Szkło układane jest na specjalnie do tego przygotowanym stole o wymiarach 2×4 metry: stabilnym, bezpiecznym, odpornym na wstrząsy i zapobiegającym chociażby przesuwaniu się materiału.

Cięcie wodą pozwala ciąć szkło na wymiar bez zmiany jego pierwotnych właściwości oraz wyglądu. Na uwagę zasługują elegancko przygotowane krawędzie, które są równe, gładkie i zawsze jednakowe. Strumień wody tnie materiał nie nagrzewając go – dzięki temu nie ma możliwości pękania materiału, powstawania zarysowań czy innych uszkodzeń mechanicznych. Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną zaletę – maksymalne wykorzystanie materiału. Cięcia wykonywane są z dokładnością do 0,1 milimetra, więc w jednym „płacie” szkła można wyciąć maksymalnie dużo elementów. Dzięki temu inwestor nie ponosi dodatkowych kosztów związanych z zakupem większej ilości szkła.

Ważna estetyka

Szkło jest materiałem, które znacząco podnosi estetykę wnętrz. Eleganckie kabiny prysznicowe, ścianki szklane, blaty kuchenne czy szyby kominkowe muszą spełniać określone normy, pasować do pozostałych elementów wyposażenia wnętrza i być łatwe w montażu. Krawędzie np. blatów nie mogą być wyszczerbione, poszarpane czy ostre, gdyż stanowiłyby poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi. Dzięki obróbce szkła wodą cięte szkło jest zarówno estetyczne, jak i bezpieczne.