Utrata pracy to zwykle wielki cios, a przede wszystkim utrata środków do życia. To moment, w którym wypada wziąć się porządnie w garść, a nie ubolewać nad swoim losem. W wielu firmach z różnych powodów stosowane są tzw. cięcia, a zwalniani są nawet bardzo dobrzy pracownicy. Na taką sytuację warto być przygotowanym przede wszystkim psychicznie. Sprawdź, co zrobić po utracie pracy.

Co zrobić po utracie pracy?

Grunt to pewność siebie

Najważniejsze, o czym powinieneś pamiętać to fakt, że zwolnienia z pracy nie dotyczą wyłącznie Ciebie. Każdego dnia na całym świecie ktoś zostaje zwolniony i to niekoniecznie z tego powodu, że jest to ktoś, kto nie nadaje się do pracy na danym stanowisku. Wmawianie sobie, że jest się osobą nieodpowiednią, nieradzącą sobie jest bardzo złe. Jeśli w daną pracę angażowałeś się najlepiej jak tylko można, nie ma powodów do tego, aby się sobą rozczarowywać ani też wątpić w swoje możliwości. Grunt to pewność siebie i motywacja do szukania innego etatu.

Pozytywne nastawienie

Spostrzeganie utraty pracy przez pryzmat dobrych zmian to najlepsze, co można zrobić. Oczywiście nie jest to tak proste, jakby się mogło wydawać w momencie posiadania etatu, ale niemniej jednak możliwe. Jeśli chcesz się użalać, zrób to, ale wyłącznie przez jeden dzień. W kolejnym zbierz siły do tego, aby działać. Pamiętaj, że pracując, zdobyłeś doświadczenie, nauczyłeś się wielu ważnych rzeczy, a to przyda Ci się w kolejnych kontaktach z pracodawcami, jak i w pracy. Spójrz przychylnie na zastaną sytuację i nie marnuj sił na ubolewanie. Odwiedź portale internetowe z ogłoszeniami o pracę: www.pracuj.pl; www.money.pl; www.gumtree.pl i wyszukaj czegoś dla siebie.

Nie panikuj

Szukanie pracy nie trwa jeden dzień. Wiedz, że z całą pewnością znajdziesz ją wkrótce. Kieruj się pozytywnym nastawieniem, a przede wszystkim nie panikuj. Daj sobie czas na znalezienie pracy i nie demonizuj obecnej sytuacji. Najważniejsze to uzbroić się w cierpliwość. Pamiętaj, że nawet jeśli wykonałeś wiele telefonów, aplikowałeś na wiele ogłoszeń, wysłałeś CV do wielu miejsc, na odpowiedź będziesz musiał poczekać.

CV + list motywacyjny

Jeśli wysyłasz CV, koniecznie dołączaj do każdego z nich list motywacyjny. Ten umożliwi Ci uzyskanie lepszej pozycji od innych osób aplikujących na dane stanowisko. List motywacyjny to wyznacznik profesjonalizmu Twojego działania i znak dla pracodawcy, że jesteś idealnym kandydatem do zatrudnienia. CV wraz z listem motywacyjnym uświadamia potencjalnych pracodawców, że na danej posadzie bardzo nam zależy.

Szukaj wsparcia w rodzinie

To prawda, że utrata pracy może wywołać depresję. Nie dopuść do tego, ponieważ z takich stanów bardzo trudno się wychodzi. Pomyśl, że masz przecież rodzinę. Tu szukaj wsparcia, pomocy i zrozumienia. Nie rozpaczaj nad sobą. Zbierz siły do działania i myśl optymistycznie. Bezrobocie w naszym kraju jest coraz mniejsze. To dobra zapowiedź tego, że praca czeka na Ciebie.